Evropský parlament dnes hlasuje o zavedení jednotné nabíječky

Evropský parlament dnes čeká  hlasování o legislativě na zavedení jednotné nabíječky v celé EU. Do konce roku 2024 se tak konektor USB-C stane ve všech členských státech společnou nabíječkou pro veškeré mobilní telefony, tablety a fotoaparáty. 

"Chceme tímto novým opatřením zjednodušit lidem život tak, aby si nemuseli ke 

každemu novému mobilu ci tabletu kupovat speciální nabíječku. Naopak jim pro veškeré produkty všech značek bude stačit jeden konektor. Je to velký krok vpřed", říká k nové jednotné nabíječce Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu.

Další velkou výhodou je vyšší míra ochrany životní prostředí před elektronickým odpadem. Odhaduje se totiž, že nevyužité nabíječky představují asi 11 000 tun elektronického odpadu ročně. 

 "Výrobci elektroniky opakovaně deklarovali, že jednotnou nabíječku zavedou sami, nikdy k tomu ale nepřistoupili, proto jsme s tímto rozhodnutím museli přijít v Evropském parlamentu. Každoročně vyhodíme desítky tisíc tun starých nabíječek, což je neekonomické a neekologické zároveň. A ke všemu je to pro spotřebitele velmi nekomfortní," dodává k opatření Charanzová.