Nařízení o obecné bezpečnosti výrobků

Dnes se v brzkých ranních hodinách dojednala evropská legislativa o bezpečnosti výrobků, kterou vyjednávala za Evropský parlament jako zpravodajka česká europoslankyně Dita Charanzová.

„Spotřebitelům se na internetu stává, že si často koupí zboží, která nejen že správně nefunguje, ale někdy může být zdraví, a dokonce životu nebezpečné. Navíc víme, že více jak 70 % nebezpečných výrobků prodávaných v Evropě pochází ze zemí mimo Evropu,“ říká k tomu místopředsedkyně Evropského parlamentu a dodává: „Díky této legislativě se ale vše změní. Pokud se vám nebezpečný výrobek dostane do rukou, internetový obchod ho bude muset nejpozději do tří dnů odstranit z prodeje. Ostatní, kteří výrobek již zakoupili, o tom budou ihned informováni a dostanou možnost ho vrátit a získat peníze nazpět. Navíc mimoevropští výrobci například z Číny budou muset mít nově obchodního zástupce v EU, který tak bude zodpovědný za kvalitu těchto výrobků a bude případně zastupovat dané firmy při soudních sporech. Jde tedy o další krok k posílení ochrany spotřebitele, a to zejména v internetovém prostředí.“

Legislativu by měly formálně schválit evropské instituce na jaře příštího roku a měla být implementována v druhé polovině roku 2024.