Dita Charanzová: Videohry nesmí u dětí vytvářet závislost

Evropský parlament dnes schvaluje Zprávu o ochraně spotřebitele v online videohrách. Tato zpráva poukazuje na nebezpečí, jež při hraní videoher v online prostoru hrozí především dětem a mladistvým. Videohry totiž hraje 73% dětí ve věku 6 až 10 let a do 14 let je to dokonce 84%. Tyto hry mohou díky své nabídce placených služeb způsobit právě dětem a mladistvým závislost na hazardním hraní (tedy gamblingu). Videohry totiž kromě základní nabídky postupně dítěti nabízejí další, placené služby, jež v základní nabídce nejsou. Dítě je tak dál a dál naváděno, aby si kupovalo nové služby. A právě tyto praktiky mohou v dětech a mladistvých vytvořit závislost na hazardním hraní a sázení. 

„Dlouhodobě se věnuji ochraně dětí v online prostředí a toto je další případ, kdy je dobré se podívat na možnosti, jak děti chránit před závislostmi. Když je dítě nuceno zaplatit, aby si mohlo zahrát, je to špatně. Proto prosazujeme, aby tyto dodatečné placené služby mohli rodiče v nabídce úplně vypnout,“ říká k návrhu místopředsedkyně EP Dita Charanzová.

Právě tuto možnost zpráva uvádí jako jeden ze způsobů, jak zamezit vytváření závislosti na videohrách u dětí a mladistvých: tím, že rodiče budou moci například vypnout nabídku přídavných služeb.

„Samozřejmě jsou videohry, které kreativním způsobem pomáhají rozvíjet strategické myšlení či umělecké vnímání. Zároveň jsou videohry součástí našeho každodenního života. Je ale dobré především u dětí a mladistvých nějakým způsobem regulovat jejich vliv, aby nebyly více škodlivé než přínosné,“ dodává Dita Charanzová.