Konečně máme nová pravidla pro zajištění větší bezpečnosti výrobků v Evropě, říká hlavní zpravodajka EP nařízení k bezpečnosti výrobků Dita Charanzová

Ve čtvrtek 30. března schvaluje Evropský parlament nová pravidla pro bezpečnost nepotravinářských výrobků, které se prodávají na evropském trhu, ať už v kamenných obchodech nebo on-line. Nová pravidla by měla spotřebitelům ušetřit přibližně 1 miliardu eur v prvním roce a přibližně 5,5 miliardy eur v příštím desetiletí. Cílem nařízení bylo posílit po 20 letech práva spotřebitelů, a to zejména v on-line prostředí. Díky novému nařízení budou zákazníci více chráněni před nebezpečnými výrobky, které nejvíce pocházejí ze třetích zemí, jako je Čína nebo Indie. Právě z Číny přichází do Evropy 50 % nebezpečných či nekvalitních produktů, z Indie pak 30 %.

 

„Celý text nařízení jsem za Evropský parlament vyjednávala 18 měsíců a jsem ráda, že výsledek mé práce získal velkou podporu. Za nejdůležitější považuji zejména to, že všichni, kteří prodávají na evropském trhu budou muset mít nově v Evropě právního zástupce. Zákazník bude mít možnost se domáhat reklamace v případě, že si přes internet koupí nebezpečný výrobek a to i ze třetích zemí. Další novinkou pro spotřebitele je nový postup pro stahování nebezpečných výrobků z prodeje. Prodejce nejen, že bude muset výrobek stáhnout z prodeje nejpozději do dvou dnů, ale zároveň bude muset informovat emailem všechny spotřebitele, kteří si daný výrobek v minulosti zakoupili. Všem bude muset nabídnout alespoň dvě možnosti nápravy: opravu, výměnu nebo vrácení peněz,“ říká k pravidlům místopředsedkyně Evropského parlamentu a zpravodajka nařízení Dita Charanzová. 

 

„Nová pravidla donutí obchodníky, včetně on-line tržišť k větší zodpovědnosti za to, co prodávají, a to je klíčové. Už se nemůže opakovat situace, že si zákazník koupí škodlivý výrobek a nemá nikde dovolání. Nařízení je velkým vítězstvím pro spotřebitele. Konečně se nám podařilo přijmout pravidla, která odpovídají na problémy nákupů v 21. století. Již na Vánoce 2024 budeme nakupovat v Evropě bezpečněji,“ dodává Charanzová. 

 

Co se změní?

- společnosti budou muset mít nastaveny interní procesy tak, aby skutečně vyráběly nebo prodávaly jen bezpečné výrobky. Od smartphonů až po hračky. 

- společnosti budou muset vést záznamy o tom, od koho produkty kupují a kterým společnostem prodávají. Tim se snadněji vystopují nebezpečné výrobky.

- spotřebitelé budou mít možnost sami nahlašovat nebezpečné výrobky, a to i on-line.

- každý výrobek bude muset být v Evropě svého právního zástupcem, a to i v případě, že je tento produkt prodávaný např. z Číny.

- každý výrobek musí mít označení s kontaktními údaji prodávajícího, včetně e-mailové adresy.

- nebezpečný výrobek bude muset být z prodeje stažen do 48 hodin od nahlášení.

- v případě, že si zákazník koupil nebezpečný výrobek, musí od obchodníka dostat alespoň dvě možnosti nápravy – výměnu, opravu nebo vrácení peněz.

- obchodní inspekce budou provádět více namátkových kontrol. 

 

Nařízení vstoupí v platnost 18 měsíců po schválení Evropským parlamentem a Radou.