Věra Jourová dostala zelenou ze všech čtyř výborů

Kandidátka na eurokomisařku za ČR Věra Jourová prošla hodnocením úzkého okruhu europoslanců, kteří dnes po poledni zasedli k posouzení jejích písemných odpovědí na zaslané dotazy. "Věra Jourová prokázala při středečním slyšení i následně odpověďmi na písemné dotazy, že má na to být eurokomisařkou, a to byl zásadní předpoklad. Její pozice přitom nebyla vůbec jednoduchá.

V určité chvíli to vypadalo, že víc než její faktické znalosti, bude rozhodovat politické klima. Dostala se doslova do soukolí politických dohod v Evropském parlamentu. Z mého pohledu korektní odpovědi tak nemusely dnes stačit, pokud by byly hodnoceny za vyloženě nepříznivé konstalace. Jsem poc hopitelně ráda, že v tomto směru se u Věry Jourové naplnilo, že štěstí přeje připraveným," říká europoslankyně Dita Charanzová.

K lepší pozici Věry Jourové mohly podle europoslankyně přispět také vyjednávání jak ve výborech, tak i v politických frakcích. "Sama jsem to zažila při hodnocení výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. Diskuze vůbec nebyla jednoduchá a ne vždy šlo o sporné otázky ve věci odborných kvalit posuzované kandidátky," uzavírá Dita Charanzová. O složení Evropské komise jako celku bude 22. 10. ještě hlasovat Evropský parlament ve Štrasburku.