Dita Charanzová dnes obdržela „evropského Oscara“ za ochranu spotřebitele na evropském trhu

Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová dnes obdržela prestižní ocenění MEP Award, určené pro nejlepší poslance Evropského parlamentu. „Evropského Oscara“ získala v kategorii Digitální strategie a jednotný trh. Je to její druhé ocenění za práci v oblasti jednotného trhu. Své první ocenění získala v roce 2016 za oblast zahraniční politiky, v roce 2020 pak za oblast vnitřního trhu. Ceny MEP Awards každoročně uděluje bruselský The Parliament Magazine, letos se rozdávaly v 11 kategoriích a Dita Charanzová je jedinou českou europoslankyní, která cenu obdržela.  

„Mám obrovskou radost. Beru to jako ocenění mé práce v Evropském parlamentu, kde jsem za 9 let podala téměř 5000 pozměňovacích návrhů a sama vyjednala několik zásadních legislativ. Věřím, že tato práce má smysl. Ocenění si nesmírně vážím a dává mi energii pokračovat v mé práci dál.“

Evropský parlament letos silnou většinou schválil legislativu k pro zajištění větší bezpečnosti výrobků na vnitřním trhu, kterou 18 měsíců vyjednávala za Evropský parlament právě Dita Charanzová. Nově musí mít každý prodejce svého zástupce v Evropě, a pokud někomu prodá nebezpečný výrobek, je povinen neprodleně zjednat nápravu a výrobek stáhnout z prodeje do 48 hodin. Kupující, kteří si objednají zboží například z Číny, už od příštího roku nebudou bezbranní vůči nekalým praktikám obchodníků. Je to velká revoluce v oblasti ochrany spotřebitele, kde do této chvíle platila zastaralá pravidla, jež neodpovídala realitě především na online tržištích.