Dita Charanzová vítá zatčení šéfa drogového gangu v Mexiku, stále ale doufám, že následovat bude i návrat nezvěstných studentů

Mexická policie zadržela šéfa drogového gangu Guerreros Unidos, který je zodpovědný za zmizení 43 studentů v Iguale v Mexiku. Stalo se tak po masivních protestech, při nichž obyvatele regionu požadovali návrat nezvěstných studentů. Europoslankyně Dita Charanzová (ANO 2011, ALDE) jako zpravodaj frakce ALDE za oblast Mexika iniciovala vznik a přijetí rezoluce Evropského parlamentu právě k této události. Rezoluce se bude projednávat na nadcházejícím zasedání EP ve Štrasburku.

"Aktuální vývoj událostí v Mexiku samozřejmě mohu jenom uvítat. Tento zločin bohužel jako řada dalších zůstávají v této zemi příliš dlouho nedošetřeny a nepotrestány. Mexiko musí zapracovat na dořešení tohoto případu, včetně dopadení uprchlého starosty města a policejního velitele," říká Dita Charanzová a dodává: "Zejména ale nezbývá než věřit, že v pořádku budou nalezeni nezvěstní studenti a život v Iguale se vrátí do svých původních kolejí, že zde bude vládnout zákon a nikoli zločinecké gangy.

Evropský parlament se bude otázkou mexického případu zabývat za přítomnosti mexického velvyslance při EU ve čtvrtek od 9:00, tentýž den bude následovat debata na plenárním zasedání EP, při níž by měla být přijata také příslušná rezoluce.