Nadace Naše dítě obdrží z rukou predsedy Evropskeho parlamentu Martina Schulze Cenu evropského občana 2014

„O nominaci na tuto cenu jsem nemusela moc dlouho přemýšlet, Nadace Naše dítě ji podle mého názoru měla mít už dávno. Nadace, která v Česku působí už víc jak dvacet let, má za tu dobu za sebou neuvěřitelný kus práce. Pomohla a změnila život mnoha dětem - ať už dětem týraným, zneužívaným, opuštěným či handicapovaným. Každý takový příběh se šťastným koncem je velmi silný a zaslouží si ocenit,“ říká europoslankyně Dita Charanzová, ktera Nadaci Naše dítě na cenu nominovala.

 

Nadace navíc spolupracuje s řadou mezinárodních organizací a aktivně se podílí na evropských programech ochrany dětí. Mezi jinými je členem Evropské federace pro pohřešované a komerčně zneužívané děti, která usiluje o zavedení národních výstražných systémů pro náhlé případy pohřešovaných dětí. „I tento přesah aktivit Nadace za hranice České republiky určitě dopomohl k získání této ceny, která bude předána předsedou Evropskeho parlamentu Martinem Schulzem pravděpodobně v únoru příštího roku,“ uzavírá Charanzová.

 

Cena evropského občana je Evropským parlamentem udělována od roku 2008. Každý poslanec Evropského parlamentu je oprávněn navrhnout každoročně jednoho nominanta. O předvýběru rozhodují národní poroty v každém členském státě. Kancelář Ceny evropského občana, tj. orgán pověřený udělováním ceny, může následně ze všech 28 členských států vybrat až 50 kandidátů.

Slavnostní udílení cen na vnitrostátní úrovni se budou konat v členských státech, odkud daní kandidáti pocházejí, a poté bude následovat ústřední akce pořádaná v Bruselu (v současné době plánovaná na únor 2015).