Hnutí ANO je oficiálně v rodině ALDE

Druhým dnem dnes (pátek 21. listopadu) v Lisabonu pokračuje 35. kongres Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Do této evropské dnes bylo za 58. člena oficiálně přijato i hnutí ANO, které delegátům představil kolega Pavel Telička, který je zároveň druhým místopředsedou frakce ALDE v Evropském parlamentu (to je něco jako poslanecký klub v národním parlamentu).

Hnutí ANO tak definitivně získalo pevné mezinárodní ukotvení. Postupně tak naplňujeme naše heslo z evropských voleb: Silní doma i v Evropě.

“Jsem velmi rád, že se ANO rozhodlo ke spojení s naší stranou a že toto rozhodnutí jednohlasně podpořili i naši delegáti,“ konstatoval po hlasování předseda ALDE Party Sir Graham Watson. „Těším se na spolupráci s předsedou ANO a vicepremiérem Andrejem Babišem i zástupci hnutí v Evropském parlamentu, které vede Pavel Telička. Doufám, že společně přispějeme k silné pozici a liberální budoucnosti České republiky,“ dodal

Včera Pavel Telička mluvil o tom, jak bylo Hnutí ANO založeno, jak rostla naše podpora a jak probíhala kampaň v evropských volbách.

Hnutí ANO navázalo s ALDE bližší spolupráci už letos v březnu, kdy na pozvání šéfa hnutí Andreje Babiše a Pavla Teličky přijel do Prahy jeden z představitelů ALDE Party, předseda parlamentní frakce ALDE a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt. V červnu pak ANO oficiálně požádalo o vstup do aliance a po evropských volbách se čtyři europoslanci hnutí stali součástí frakce ALDE v Evropském parlamentu.

Kromě hnutí ANO byly do aliance přijaty i slovinská Strana Mira Cerarja spolu s Aliancí pro Alenku Bratušek a portugalská Partido da Terra.