"Dnešním rozhodnutím EP ve věci Google jsem zklamaná," Dita Charanzová

Debata ohledně současného největšího vyhledávače Google pokračuje. Evropský parlament vyslovil souhlas s možným oddělením internetových vyhledávačů od dalších komerčních služeb.

Europoslankyně Dita Charanzová (ALDE/ ANO 2011) jako zpravodaj ALDE v oblasti jednotného trhu a ochrany spotřebitele k otázce říká: "Dnešním rozhodnutím EP jsem zklamaná. Souhlasím s tím, že Google musí vytvořit jasnou hranici mezi vyhledávači a dalšími komerčními aktivitami, měli bychom mu ale dát šanci učinit tak vlastními kroky. Místo toho, abychom se soutředili na to, jak vytvořit jednotný digitální trh, tak se kolegové zaměřili na politický tlak vůči jedné společnosti," vysvětluje Dita Charanzová.

"Musím také zdůraznit, že na rozdíl od některých kolegů plně respektujeme nezávislost evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager. Rozhodnutí, jak ochránit občany EU a spotřebitele na jednotném digitálním trhu, je plně v její kompetenci. Nemyslím si, že by k dobru věci přispělo, pokud by se rozhodovala pod politickým tlakem Evropského parlamentu," říká Dita Charanzová.

ALDE se nepřiklání k postoji ostatních frakcí, které chtějí diskutovat případ Google na samostatné schůzi EP. ALDE preferuje zahrnutí tématu do širší debaty o jednotném digitálním trhu, která bude diskutována příští rok. "Problém není jen otázkou jednoho vyhledávače. Na digitální trh bychom se měli dívat globální optikou a řešit jeho problémy tak, aby sloužil všem evropským občanům bez ohledu na to, ve které členské zemi žijí," uzavírá europoslankyně.