Venezuelská vláda musí zastavit perzekuce proti demokratické opozici a respektovat základní lidská práva

Europoslankyně Dita Charanzová (AN02011/ALDE) je spoluautorkou rezoluce, kterou dnes (18. 12. 2014) naprostou většinou přijal Evropský parlament. Rezoluce frakce ALDE vyzývá venezuelskou vládu k zastavení perzekucí a násilí, které je pácháno na pokojných protestujících.

"Rezoluci velmi podporuji, na druhou stranu mi vadí, že jsme se neshodli na dalších konkrétních krocích, které bychom měli jako EU provést v případě, že budou lidská práva ve Venezuele i nadále porušována. Mezi takové opatření by mohly patřit i cílené sankce.

Nezávislý soudní systém ve Venezuele již fakticky deset let neexistuje. Leopoldo Lopez, Maria Corina Machado a všichni ostatní, kteří byli neprávem zadrženi na základě vykonstruovaných obvinění, musí být okamžitě propuštěni. Za současných podmínek nemají šanci na nezávislý soudní proces" říká k situaci ve Venezuele Dita Charanzová.

Protesty ve Venezuele začaly v únoru letošního roku, kdy mezi lidmi sílila nespokojenost s vládou prezidenta Madura. Protestující žádají například lepší bezpečnost a zajištění svobody slova. Při střetech s policií zemřelo více než 40 lidí, 900 osob bylo zraněno. Stovky lidí byly zadrženy, a to včetně lídra demokratické opozice. Venezuelská vláda je obvinila z přípravy protistátního převratu.